Przewaga kontraktowa w branży FMCG - kolejne postępowanie

UOKiK wszczął kolejne postępowanie związane z wykorzystaniem przewagi kontraktowej przez podmiot z branży FMCG.

Z informacji, zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu, wynika, iż przedsiębiorca względem, którego toczy się postępowanie mógł wykorzystywać swoją pozycję negocjacyjną wobec dostawców m in. poprzez opóźnienie oraz wstrzymywanie płatności w przypadku rozbieżności co do ceny lub ilości towaru na wystawionej fakturze.

  • Zdaniem UOKiK to praktyka niezgodna z dobrymi obyczajami, ponieważ zobowiązanie podmiotu za część bezsporną powinny być uregulowane w terminie płatności.

Prezes UOKiK podkreśla, iż rolą UOKiK jest obrona interesów dostawców tak, aby terminowo otrzymywali zapłatę za dostawy, co zapewne oznacza dalsze aktywne działania Urzędu w tym aspekcie.

Nie może ulegać wątpliwości, iż ta sytuacja powinna skłonić wszystkie podmioty dokonujące zakupów towarów rolno-spożywczy do weryfikacji polityk handlowych oraz zawartych kontraktów, a także do usunięcia regulacji, które mogą być uznane za wykorzystanie przewagi kontraktowej.

Warto przypomnieć, iż za wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3% rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Więcej informacji na stronie: https://lnkd.in/e53XAGF

main-image main-image
extra
extra

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Wszelkie warunki przychowywania oraz dostępu do plików cookie ustawiane są z poziomu Twojej przeglądarki.