Kara umowna za wykorzystywania przewagi kontraktowej względem dostawców produktów spożywczych

Kara umowna w wysokości 723 mln złotych została zgodnie, z informacją, która ukazała się dziś na stronach UOKiK, nałożona na właściciela sieci sklepów Biedronka - spółkę Jeronimo Martins, z tytułu wykorzystywania przewagi kontraktowej względem dostawców produktów spożywczych.

Z przedstawionej przez UOKiK informacji:

  • spółka w arbitralny sposób narzucała niektóre rabaty na rzecz dostawców,
  • kontrahenci byli informowani o konieczności udzielenia rabatu dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, po zrealizowaniu dostaw,
  • kontrahenci zawierając umowę nie wiedzieli, ile zarobią, ponieważ już nawet po dostawie mogli być obarczeni obowiązkiem dodatkowego rabatu,
  • w przypadku braku dokonania korekt wcześniejszych faktur z uwzględnieniem tego rabatu dostawcy groziła kara finansowa.

Nie może ulegać wątpliwości, iż opisana powyżej sytuacja to kolejny sygnał dla sieci handlowych i dystrybutorów żywności, iż UOKiK będzie wyciągał surowe konsekwencje względem tych z nich, którzy nie zachowują zasad dot. zakazu wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Aby zapobiec ryzykom z tym związanym konieczna jest rzetelna analiza polityki zakupowej danego przedsiębiorcy oraz stosowanych postanowień umownych i ich ewent. korekta.

main-image main-image
extra
extra

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Wszelkie warunki przychowywania oraz dostępu do plików cookie ustawiane są z poziomu Twojej przeglądarki.